9. Gašparovič je znepokojený, premiér Fico mlčí

9. Gašparovič je znepokojený, premiér Fico mlčí

Janukovyč schválil nedemokratické zákony a nemôže sa vyhovárať, vraví Mikuláš Dzurinda.

BRATISLAVA.

Prezidentský kandidát Pavol Hrušovský kritizoval slovenských lídrov, že nekomentujú aktuálnu situáciu na Ukrajine.

“Je nepochopiteľné, že všetci naši najvyšší ústavní činitelia, prezident, predseda parlamentu a premiér, mlčia,” vyhlásil.

Hrušovského slová v prezidentskom paláci odmietli, úzko vraj spolupracujú s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom.

Prezident: Len nie izolácia

“Prezidenta republiky znepokojilo prijatie kontroverzných zákonov v ukrajinskom parlamente, ale aj spôsob, akým boli schválené,” povedal Gašparovičov hovorca Marek Trubač.

“Slovensko má záujem, aby Ukrajina nezišla z cesty, ktorá ju približuje k užšej spolupráci a partnerstvu s EÚ, a aby sa nedostala do izolácie,” dodal.

K zákonom sa plánuje vyjadriť aj predseda parlamentu Pavol Paška. V pondelok bol odcestovaný.

Premiér Fico stanovisko neposkytol, lebo sa ho naňspýtalo SME, s ktorým nehovorí.

Vidia hrozbu rozdelenia

Zákony zvýšili napätie aj podľa ďalšieho prezidentského kandidáta Jána Čarnogurského, ktorý hovorí o hrozbe rozdelenia Ukrajiny.

“Krym by sa v takom prípade pravdepodobne vrátil k Rusku,” myslí si. “Ukrajine by prospela zdržanlivá politika z východnej aj zo západnej strany.”

Milan Kňažko a Radoslav Procházka by radi videli Ukrajinu demokratickú. “Takú si ju však musia vymôcť sami Ukrajinci, zvonku sa to nastoliť nedá,” vraví Procházka.

Bývalý premiér a minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurindaprirovnal Janukovyča k Vladimírovi Mečiarovi v 90. rokoch. “Súčasťou takejto politiky je kriminalizovanie opozičných lídrov a eliminovanie opozície,” hovorí.

Dzurindasa pred časom stretol s opozičným lídrom Vitalijom Kličkom. Sľúbil mu pomoc na ceste do Únie. “Únia by mala žiadať zrušenie nedemokratických zákonov. Janukovyč sa nemôže vyhovárať, schválili ich jeho poslanci,” dodal.

news

Najnovšie príspevky