Dzurinda: Fico nadŕža Rusku

Dzurinda: Fico nadŕža Rusku

Pozvať Putina na oslavy SNP je ok, len ak otvoríme nepríjemné témy, hovorí expremiér o slovenskej politike voči Rusku hovorí bývalý premiér a minister zahraničia MIKULÁŠ DZURINDA.

Robert Fico hovorí, že vzájomné sankcie EÚ ‑ Rusko sú nezmyselné a ohrozujú Slovensko. Čo si myslíte vy?
“Sú nevyhnutné. Pred niekoľkými mesiacmi som nabádal na opatrnosť so zavádzaním sankcií a trpezlivé hľadanie politického riešenia cestou dialógu. Ale situácia sa zhoršuje. Je to ako v šachu. Keď raz niekto potiahne, ste na rade. Sankcie sú logickým vyústením vývoja.”

Sú primerané?
“Sú vynútené a idú smerom, aby situácia mohla vyústiť do serióznych politických rozhovorov, ktoré by mohli viesť k politickému usporiadaniu konfliktu.”

Veríte, že sankcie môžu donútiť Putina prestať podporovať separatistov?
“Politici nemajú vždy širokú paletu riešení. Zrejme iné účinnejšie a lepšie neboli.”

K čomu môžu sankcie Putina donútiť?
“Prinajmenšom, aby premýšľal, kam môže viesť ďalšia eskalácia napätia. Keby sme my ‑ Západ ‑ nerobili nič, apetít druhej stany by mohol rásť.”

Čo si myslíte o Ficovom výroku o nezmyselnosti sankcií? Škodí reputácii Slovenska?
“Škodí. Za tie roky som bol svedkom scén, keď politik povie výrok, ktorý sa týka zahraničnopolitickej témy, ale je určený pre domácu scénu. Robí to britský premiér Cameron aj iní. Problém je, ak výroky idú proti objektívnym záujmom krajiny. Nemám najmenšie pochybnosti, že tieto výroky Slovensko poškodzujú.”

Ako? Budeme menej dôveryhodní?
“Dôveryhodnosť je dôležitá v každej aktivite. Lekára si vyberiete podľa toho, akú má dôveryhodnosť. Podľa reputácie vyberáte školu pre deti. Investori sa pre vstup do krajiny rozhodujú podľa jej reputácie. Tu však nejde len o jeden výrok. Takéto správanie diskvalifikuje krajinu. Ako vyzeráme medzi partnermi, keď v pondelok všetci 28 spoločne odmávame sankcie a v utorok predovšetkým z populistických dôvodov, ale obávam sa, že aj z iných, rozhodnutie poprieme?”

Ako hodnotíte slovenskú pozíciu v otázke Ruska a Ukrajiny?
“Najväčšiu výpovednú hodnotu má výrok Roberta Fica, že Ukrajine nerozumie. A to by bol ešte lepší príklad, keby jej iba nerozumel, pretože od začiatku do Ukrajiny kope. Nezmyselne a nepravdivo. V záujme každého človeka je, aby mal normálneho suseda. Fico už mnoho rokov kríva na jednu nohu. Od predsedu vlády by som očakával iný postoj ‑ usilovať sa mať dobré vzťahy s Ruskom aj s Ukrajinou. Keď sa Miloš Zeman núka robiť v tomto konflikte sprostredkovateľa, prečo sa neangažujeme my?”

Je podľa vás Fico skôr na strane Ruska než Ukrajiny?
“Áno, môžem to vysloviť s vysokou pravdepodobnosťou až s istotou.”

Mal Ivan Gašparovič pozvať na oslavy SNP Putina?
“Možno aj áno, ale iba za predpokladu, že vedel, čo mu chce povedať. Situácia je komplikovaná a hnať partnera do kúta nie je prístup s najväčším chochmesom. Cennejšie je prispieť otvoreným názorom, úprimnou snahou, ochotou a úsilím porozumieť partnerovi, prečo sa správa, ako sa správa. Ak Ivan Gašparovič vedel, čo chce Putinovi povedať, nie som proti.”

Asi nevedel. Pozval ho až nástupcovi Andrejovi Kiskovi. Je lepšie zavolať si Putina a niečo mu povedať alebo ho nevolať?
“Je to delikátne, lebo aj my máme svoje záujmy a niekoho uraziť je jednoduché, omnoho ťažšie sa to napráva. Preto by som uprednostnil, či už je to Andrej Kiska, alebo Robert Fico, aby využili jeho prípadnú návštevu na to, o čom som hovoril ‑ aby mu jasne formulovali našu pozíciu, že to, čo sa stalo na Kryme, nemožno akceptovať a že sme očakávali, že Rusko bude oveľa aktívnejšie pri tlmení nepokojov na východe Ukrajiny. A že je neprijateľné, aby tu lietali hrozby použitia sily a ruskí rebeli boli ozbrojovaní. To všetko je mu treba povedať.”

Bolo by riešením pozvánku stiahnuť alebo už je neskoro?
“Bolo by to riešením, keby napríklad ruská strana indikovala, že má záujem len na formálnej stránke návštevy a keby sa bránila vytvoreniu priestoru na rozhovor medzi štyrmi očami a že takéto posolstvo nie je možné tlmočiť.”

Nebol by to už akt nepriateľstva?
“Mali by sme hrať čistú hru. Nezabúdajte, že ja ako najvyhlásenejší amerikán som dostal do Bratislavy amerického aj ruského prezidenta. Lebo sme hrali čistú hru. Nikdy sme nebubnovali, že sme proti Rusku a ja som ani nebol. Len som mal svoj záujem.”

To bol ešte iný Putin.
“Aj vtedy bolo treba porozprávať niektoré nepríjemné veci. A nielen Putinovi. Aj iným lídrom.”

Publikované: Sme.sk, Z domova, 11.08.2014
Link: http://www.sme.sk/c/7328340/dzurinda-fico-nam-skodi-nadrza-rusku-do-ukrajiny-kope.html

mikulas-rozhovor

Najnovšie príspevky