Dzurinda: Putin vie byť jemný aj impulzívny

Dzurinda: Putin vie byť jemný aj impulzívny

Bývalý dvojnásobný predseda vlády a minister zahraničných vecí sa s ruským prezidentom Vladimirom Putinom stretol zo slovenských politikov asi najviackrát. Mikuláš Dzurinda vraví, že ho radosťou z pádu Saddáma Husajna rozčúlil.

Koľkokrát ste sa s Putinom osobne stretli?

Veľakrát. Bolo to aj pri multilaterálnych stretnutiach, ale minimálne dvakrát som bol v Kremli a dobre sme sa porozprávali, aj keď bol v Bratislave – nielen na stretnutí s prezidentom Bushom, ale potom zostal cez noc a absolvoval tú bilaterálnu návštevu.

Ako na vás pôsobil? Aký je to človek?

Vie byť milý, miestami pôsobil až jemným dojmom, vie byť však aj veľmi impulzívny.

Zažili ste to osobne?

Jedno z našich stretnutí sa odohralo nielen presne v deň, ale bolo naplánované na hodinu, keď americké vojská strhávali sochu Saddáma Husajna v Bagdade. Nechal ma čakať v obrovskej predsieni asi 50 minút. Našťastie tam boli na stene veľké obrazovky. Celá jeho suita a skromná slovenská delegácia sa pozerali, ako tú sochu strhával americký obrnený transportér. Keď Putin vošiel do predsiene, ospravedlňoval sa, že ma nechal čakať. Odpovedal som mu, že mi to vôbec neprekážalo, pretože viem, čo robil. Zostal prekvapený a pýtal sa ma, odkiaľ to viem. A ja som vravel, že myslím, že pozeral rovnaké obrázky ako ja. Na to dosť výrazne zvýšil hlas, lebo ja som mal zjavne dobrú náladu. Dosť podráždene sa ma opýtal, prečo sa smejem. Odvetil som, že je dobrá správa, keď tyran ako Husajn už nemôže zabíjať ľudí. A on mi pomerne rozčúleným hlasom dal najavo opačný názor. Poznal som ho z obidvoch stránok – keď sme žartovali, ale aj keď ten rozhovor mal náležitú kadenciu.

Je to človek s minulosťou dôstojníka KGB, ktorý je obklopený ľuďmi z rovnakého prostredia. Pôsobil na vás ako silový politik?

To áno, ale neviem, či to treba spájať, prísne vzaté, s jeho backgroundom. Človek sa aj narodí s istými dispozíciami, je ovplyvnený istým svetonázorom, ktorý ho potom formuje, no nepochybne aj tá prax, ktorú ste spomenuli, iste zohrávala rolu. Iste si bol každú sekundu vedomý, že je prezidentom mocnej krajiny s významnou históriou, veľmoci. Tá sila z neho išla. O tom niet pochýb.

 

viac na: https://dennikn.sk/73223/dzurinda-putin-vie-byt-jemny-aj-impulzivny/

dzurinda-putin

Najnovšie príspevky