Mikuláš Dzurinda hodnotí zahraničnú politiku za pasívnu

Mikuláš Dzurinda hodnotí zahraničnú politiku za pasívnu

Slovenská zahraničná politika bola v roku 2012 skôr statická a pasívna ako aktívna a tvorivá.

Povedal to začiatkom šiesteho dňa 16. schôdze parlamentu poslanec za SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Slovensko podľa jeho slov zahraničnú politiku viac glosovalo ako formovalo.

„SR by mala konštruktívne vplývať na rokovania medzi Prištinou a Belehradom,“ konštatoval bývalý premiér a exminister zahraničných vecí s tým, že Slovensko by malo ovplyvňovať vzťahy medzi Srbskom a Kosovom.

Slovensko podľa neho prestalo aj s aktívnou politikou voči Bielorusku a Ukrajine. Dzurinda zdôraznil, že priority zahraničnej politiky SR sú jednoznačné – krajiny východného partnerstva a Západného Balkánu, kde sa treba jednoznačne angažovať.

„Presadzovanie kolektívnych práv je cesta do slepej uličky v lepšom prípade, v horšom k budúcim konfliktom,“ konštatoval poslanec z SDKÚ-DS. Kolektívne práva podľa neho vedú k autonómii a autonómie zasa vedú k etnickým konfliktom.

Pripomenul, že Slovensko odmieta maďarský zákon o dvojakom občianstve odmieta práve preto, lebo vychádza z myšlienky kolektívnych práv. „My presadzujeme práva individuálne, občianske práva,“ dodal.

Dzurinda tiež zdôraznil, že Slovensko ako člen Európskej únie môže vplývať na zahraničnú politiku EÚ a má ju aktívne spoluvytvárať ku krajinám, o ktoré sa prioritne zaujíma. Minulý rok podľa expremiéra mal byť rokom diskusie o demografickej kríze, ako a z čoho sa budú platiť dôchodky o 15 – 20 rokov.

Európa sa tejto dôležitej otázke zatiaľ vyhýba. Slovensko podľa Dzurindu minulý rok v zahraničnej politike neurobilo výraznejšiu chybu, až na niekoľko výrokov prezidenta Ivana Gašparoviča a premiéra Roberta Fica.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v Správe o plnení úloh zahraničnej politiky SR v roku 2013 a zameraní na rok 2013 hodnotí minulý rok úspešne.

Zdroj: www.webnoviny.sk, SITA, 21. marca 2013

bratislavsky-hrad

Najnovšie príspevky