Mikuláš Dzurinda: Nebičujme sa, že sme pre Ukrajinu neurobili dosť

Mikuláš Dzurinda: Nebičujme sa, že sme pre Ukrajinu neurobili dosť

ROZHOVOR – Ruská armáda pri hraniciach Ukrajiny, odtrhnutý Krym a viaceré oblasti, ktoré ho chcú nasledovať a pretrvávajúca hrozba občianskej vojny a rozdelenia. Taká je situácia u nášho východného suseda. Dvojnásobný premiér a bývalý šéf diplomacie Mikuláš Dzurinda však tvrdí, že Ukrajincom nepomôžeme tým, že ich budeme vodiť za ručičku. Práve naopak, máme ich nabádať, aby kľúčové rozhodnutia robili sami.

Ako hodnotíte postoj Európskej únie voči Rusku, pokiaľ ide o Ukrajinu? Bývalý šéf českej rozviedky Karel Randák prirovnal autoritu politikov Únie k handre na dlážku…
Sú hlasy triezvejšie, bojazlivejšie aj extrémnejšie. Mne sa zdá, že ten postup doposiaľ má svoju vnútornú logiku, je vedený zodpovednosťou za Ukrajinu aj za Európu ako takú. Niekedy zaznie tvrdší a niekedy mäkší hlas.

Pred pár dňami som sa stretol s Wolfgangom Schäublem a viete, aké mal on výroky k mladým ľuďom. A to znie stále v Európe neskutočne silno. Ja som mu povedal, že mu absolútne rozumiem, že sa netreba báť, prečo by sme sa mali rozpakovať?

Na strane druhej je obrovská zodpovednosť a my by sme mali mať veľa zdravého rozumu, aby sme neopakovali staré chyby.

Napríklad?
Každá paralela môže krívať, ale na mňa napríklad v Bosne pôsobilo a nie len prvýkrát, keď som tam bol, že tamojší politici, a je jedno, či Bosniaci, Srbi, alebo Chorváti, necítia zodpovednosť za svoju krajinu. Oni vám nepovedia, čo chcú urobiť. Len sa pýtajú, čo dáte, koľko dáte. Nevedia sa zobudiť.

Málokto z nás si dovolí im povedať, že tá krajina patrí im – akcionári, ktorí rozhodujú o osude Bosny, sú oni. Urobiť podobnú chybu na Ukrajine by bolo tiež totálne nebezpečné. Tie kľúčové rozhodnutia musia urobiť Ukrajinci.

Máte rovnaký pocit ako premiér Fico, že Ukrajine je viac o natiahnutej ruke, než o hodnotách?
Nie. Myslel som to inak. Nebičujme my sami seba, že sme pre Ukrajinu neurobili viac. V dobrej viere by to snáď aj šlo, ale v konečnom dôsledku by sme veci možno o mnoho viac uškodili, než pomohli. Možno sa ťažko porovnáva naša situácia s Bosniakmi alebo Ukrajincami, ale veľmi dobre si spomínam na to, že ja som nikdy nečakal, že mi niekto niečo prinesie hotové rovno na stôl.

Čestné slovo, že to mi nikdy ani len nenapadlo. Mne nikto nepovedal, že musím uťahovať opasok, že budú bolestivé reformy, nikto ma o to nežiadal. Proste som vedel, že to musím spraviť, aby krajina mala šancu.

Sme bezprostredný sused Ukrajiny, niečo by sme teda urobiť mali…
To najlepšie, čo môžeme urobiť pre Ukrajincov, je povzbudzovať ich a odovzdávať im skúsenosti. Zároveň však musíme byť veľmi otvorení. Nepodliehať Rusom a ich hrám. Musíme otvorene pomenovávať problémy, ale v rámci tej otvorenosti nabádať Ukrajincov, aby kľúčové rozhodnutia robili sami.

Dá sa vôbec zvonku dosiahnuť, aby na Ukrajine moc neskončila v rukách oligarchov a extrémistov?
Len tak, ako hovorím. Že s nimi budeme komunikovať otvorene. Že budeme hovoriť o  hodnotách západnej civilizácie, ktoré prinášajú riešenia. Ale najmä, že im veľmi jasne povieme, že ich chceme medzi seba. Že záleží len na nich.

Mne to doteraz zvučí v ušiach. Tisíckrát som to počul. Od Jeana-Clauda Junckera (vtedajší luxemburský premiér pozn.red.) v Bratislave v roku 1997, keď Mečiar bránil, aby sa vôbec so mnou stretol. Spravte, čo treba a my budeme happy, keď budete v Únii.

A my sme vedeli, čo treba, boli to politické kritériá kodanské a ekonomické kritériá maastrichtské. Dnes treba s Ukrajincami hovoriť úplne jednoznačne, nekoktať o európskej perspektíve, ale povedať im, hej, splníte, budete chcieť, ste dnu.

Autor:  Ladislav Bariak, Annamária Dömeová
Publikované: Aktualne.sk,  Zahraničie / Európa, 11.3.2014
Link: http://aktualne.atlas.sk/mikulas-dzurinda-nebicujme-sa-ze-sme-pre-ukrajinu-neurobili-dost/zahranicie/europa/

mikulas-rozhovor

Najnovšie príspevky