Najnovšie správy

Mikuláš Dzurinda: “ Verím v budúcnosť Ukrajiny.“

Mikuláš Dzurinda v dňoch 10. a 11. decembra 2014 navštívil ukrajinskú metropolu Kyjev. Išlo o prvú pracovnú návštevu v rámci projektu odovzdávania a zdieľania slovenských skúseností z obdobia transformácie a reforiem. Mikuláš Dzurinda ako prezident Martens Centra v Bruseli už od októbra intenzívne spolupracuje s predstaviteľmi ukajinských mimovládnych oragnizácií a Vysokou školou ekonomickou na jednotlivých fázach vyššie uvedeného projektu. Počas tejto cesty sa na stretnutiach so študentmi, tretím sektorom, predstaviteľmi obchodnej asociácie, poslancami Verchovnej rady a zástupcami médií sústredil na vysvetlenie, prečo sú reformy nevyhnutné, na ich manažment a komunikáciu k občanom.

Svoju ostatnú návštevu zhrnul takto: “ Situácia na Ukrajine je stále vážna a ťažká, ale vidím nádej, že ak sa budeme držať pevných postojov, tak vývoj na Ukrajine môže byť pozitívny. Je jasné, že Ukrajinci sa rozhodli, že chcú patriť do nášho spoločenstva, že niet pre nich lepšej alternatívy. Stretol som a rozprával som sa s mladými ľuďmi, ktorí chcú mať doma budúcnosť. Veľmi ich inšpiruje náš slovenský príbeh. Je to veľká výzva nielen pre našich susedov na Ukrajine, ale aj pre široké európske spoločenstvo, ako Ukrajine pomôcť. Počas svojho pobytu v Kyjeve som viackrát zdôraznil, že vôľa Ukrajincov patriť k Západu by nemala automaticky znamenať, že je to namierené proti Rusku.
Veľa ľudí sa ma pýtalo na slovenský postoj k Ukrajine. Musím priznať, že Róbert Fico nepomohol svojimi výrokmi ani Ukrajine, ale ani Slovensku. Slovenská zahraničná politika sa momentálne na Ukrajine neteší veľkej popularite. A pritom komu ak nie nám, by malo bytostne záležať na vitálnej situácii u našich východných susedov. Vrátim sa do minulosti. Keď sa Slovensko stalo členom EÚ, tak z toho neprofitovala len samotná naša krajina, ale aj naši rakúski susedia. A podobný záujem by sme mali sledovať aj s Ukrajinou. Východ našej krajiny bude záviseť aj od toho, aká ekonomická a sociálna situácia bude u našich susedov.
Teda Ukrajina má ťažkú domácu úlohu, ktorú by sme jej ale nemali zľahčovať, alebo hovoriť, že to bude ľahké. Inej cesty, ako modernizácia krajiny, proste niet. Bude to o bolesti. Ale dobrou správou pre Ukrajincov je, že majú priateľov a fanúšikov, ktorí si tak trochu podobnou cestou už prešli a že sme ochotní im na tejto ceste pomôcť.“