Najnovšie správy

Putin a Fico hovoria jedným jazykom.

Žijeme vo veľmi turbulentnej dobe, v ktorej sa veľa vecí nedarí riešiť, ani upokojovať, naopak, napätie skôr narastá. Či už sú to udalosti na Blízkom Východe, vyčíňanie extrémistov v Paríži, alebo to, čo považujem za najvážnejšie – vývoj u nášho východného suseda, Ukrajiny.

Myslím si, že Ukrajina by mala byť pre našu zahraničnú politiku témou číslo 1. Bohužiaľ, slovenská vláda v prístupe k Ukrajine zlyhala a podľa mňa aj naďalej zlyháva. Zlyháva najmä kvôli bezzásadovým postojom Róberta Fica ako predsedu vlády. Nedá mi nepripomenúť jeho výroky, ako sa Ukrajina od samého začiatku problémov na Kryme rozpadáva, ako aj rozpor medzi tým, že sankcie v Bruseli odobruje, aby ich vzápätí doma vehementne kritizoval a popieral. Presne tak isto sa správa ďalší populista – nový grécky premiér Tsipras: keď ho Donald Tusk, stály predseda Európskej únie informuje vopred o zamýšľanom balíčku sankčných opatrení, Tsipras to „odmáva“ bez jedinej pripomienky. Ale na druhý deň v Aténach podrobí na tlačovke takéto zamýšľané opatrenia šialenej kritike.

Nepríjemne, až mrazivo na mňa dýcha rovnaká rétorika slovenského premiéra s ruským prezidentom, Vladimírom Putinom. V uplynulých dňoch, v čase návštevy Kyjeva, Fico povedal: „Ak si Ukrajina chce vyriešiť problém, musí zabezpečiť ukončenie konfliktu a sústrediť sa na svoje ambície spojené s členstvom v Európskej únii.“ Pomyslel som si: aké jednoduché to povedať, ale ako to dosiahnuť ?! Nedalo mi to, a tak som si pozrel, čo v rovnakom čase k rovnakej téme hovorí prezident Ruskej federácie Vladimír Putin. Putin povedal toto: „Kríza na Ukrajine bude pokračovať dovtedy, kým sa medzi sebou nedohodnú samotní Ukrajinci.“ Putin bol však otvorenejší a povedal aj svoju predstavu o tom, AKO by takúto ´dohodu‘ mali Ukrajinci dosiahnuť: „Podmienkou na riešenie krízy na Ukrajine je okamžité zastavenie trestnej operácie vládnych síl na juhovýchode krajiny.“

Takže podľa ruského prezidenta Putina je zápas Ukrajiny o svoju suverenitu a územnú celistvosť ‚trestnou operáciou‘. Chcel by som sa teda opýtať predsedu vlády Slovenskej republiky, Róberta Fica, akým spôsobom musí Ukrajina zabezpečiť ukončenie konfliktu podľa neho? Tak, ako požaduje ruský prezident? Tak, že sa Ukrajinci po Kryme vzdajú aj Luhanska a Donecka? Tak, že budeme podporovať neďaleko Slovenska vznik nového Osetska, Abcházska, Náhorného Karabachu, či Podnesterska?

Mám vážne obavy, že predseda slovenskej vlády vlastnú predstavu o spôsobe ukončenia konfliktu na juhovýchode Ukrajiny nemá, alebo ju má veľmi podobnú, ak nie rovnakú, ako ruský prezident. Ani jedno, ani druhé neveští pre nás nič dobrého. Každý dnes môže vidieť, aký vážny a ťažký zápas prebieha medzi Východom a Západom. A je nielen smutné, ale podľa môjho názoru aj vážne a nebezpečné, že Slovensko nestojí v tomto čase pevne ako súčasť západného sveta. Že Róbert Fico nehovorí jedným jazykom so Západom, ale s Vladimírom Putinom.

Uverejnené aj na: http://mikulasdzurinda.blog.sme.sk/c/374971/putin-a-fico-hovoria-jednym-jazykom.html?ref=tit