Ukrajina na barikádach. Lídri Únie nech nenariekajú, odkazuje Fico

Ukrajina na barikádach. Lídri Únie nech nenariekajú, odkazuje Fico

Zatiaľ čo ukrajinskú metropolu Kyjev zaplavujú státisíce protestujúcich, ktorí na rozdiel od tamojšej vládnej garnitúry spájajú svoju budúcnosť s Európskou úniou a nie Ruskom, slovenská vláda sa zatiaľ k činu nemá. Nič na tom nezmenil ani tvrdý zásah ozbrojených zložiek proti pokojnej demonštrácii spred niekoľkých dní.

Protesty sa u slovenského východného suseda rozhoreli potom, čo ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odmietol podpísaťasociačnú dohodu s Európskou úniou. Miesto toho dal totiž prednosť nižším cenám plynu a vidine miliónov, ktoré mu prisľúbil ruský prezident Vladimír Putin.

Ako pritom pre Aktuálne.sk povedal riaditeľTlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Peter Susko, protestné akcie na Ukrajine pozorne sledujú.

“Bezdôvodný zásah bezpečnostných zložiek proti pokojnej demonštrácii v noci z piatka na sobotu je v rozpore s princípmi, ku ktorým sa na nedávnom summite vo Vilniuse prihlásil aj ukrajinský prezident,” pripomína Susko.

Predseda vlády Robert Fico (Smer‑SD) však tvrdí,že členstvo v Európskej únii nie je predpísané náboženstvo a každá krajina sa môže dobrovoľne rozhodnúť, či ho prijme alebo nie . “Mne je to ľúto. Myslím si, že mala byťasociačná dohoda podpísaná, ale nebola podpísaná. Pravdepodobne mal niekto vplyvnejší telefonát. Tak nech si teraz lídri Európskej únie nebúchajú hlavu o stenu a nenariekajú, že sme prehrali nejaký súboj s niekým,” vyhlásil šéf vládneho kabinetu na podujatí HN Club.

Slovenský premiér sa pritom nechcel vyjadriťani k spomínaným protestom. Obmedzil sa len na konštatovanie, že zásah ozbrojených zložiek musí byť v súlade so zákonom.

Dzurinda cíti alibizmus

Takýto postoj Slovenska sa však nepozdáva bývalému premiérovi a ministrovi zahraničných vecí Mikulášovi Dzurindovi (SDKÚ‑DS). Pre Aktuálne.sk sa netajil znepokojením, “ako všetci strčili hlavu do piesku”. “Hodnotím to ako totálny alibizmus a stratu orientácie. Som znepokojený, že Slovensko mlčí, mlčia najvyšší ústavníčinitelia, že mlčí aj ministerstvo zahraničných vecí,” vyhlásil Dzurinda.

Ako totiž tvrdí, nemôžeme síce Ukrajine diktovať, čo má a čo nemá robiť, inak je však tomu v prípade násilného útoku ukrajinskej polície na demonštrujúcich ľudí.

“To, že sú bití ľudia, ktorí mierovo manifestujú a prejavujú svoju vôľu, to by vláda, ani ministerstvo zahraničných vecí nemali prehliadať. Som veľmi prekvapený, že vieme písať hladké dokumenty, ale keď príde skúška pre slovenskú zahraničnú politiku, a toto je skúška, tak strkáme hlavu do piesku,” dodal bývalý premiér a šéf slovenskej diplomacie pre Aktuálne.sk.

Predseda parlamentného zahraničného výboru František Šebej (Most‑Híd) si pritom myslí, že Ukrajina síce z krátkodobého hľadiska môže príklonom k ruskému medveďovi získať, z dlhodobého však bude tratiť. “Ukrajinci spájali svoje nádeje s Európskou úniou. Možno hmlisté nádeje, možno nevedeli, čo od toho čakať, ale chceli patriť k tomu bohatšiemu, lepšiemu a najmä slobodnejšiemu svetu,” poznamenal pre Aktuálne.sk.

Zároveň je Šebej presvedčený, že skôr než v roku 2015, kedy sú na Ukrajine prezidentské voľby, požiadavky protestujúcich nemajú šancu na úspech.

“Hlasy protestujúcich postupne utíchnu, napriek tomu, že sú výrazom skutočného pobúrenia, skutočného zúfalstva a skutočnej snahy niečo zmeniť. Janukovyč však urobil niečo, čo ho bude stáťzrejme šancu na znovuzvolenie,” nazdáva sa šéf zahraničného výboru.

Morálna povinnosť pomáhať

V tomto prípade sa pritom Šebej zrejme zhodne aj s predsedom parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľubošom Blahom (Smer‑SD). Zástupca vládnych ľavičiarov totiž rovnako tvrdí, že situácia na Ukrajine ho znepokojuje a odmieta aj použitie násilia voči pokojným demonštrantom.

“Mrzí ma, že Ukrajina vo Vilniuse nepodpísala asociačnú dohodu s EÚ, ale treba rešpektovať jej voľbu a dúfať, že proces zbližovania bude napriek tomu pokračovať. Nič viac urobiť nevieme, Ukrajina je náš sused a je našou morálnou povinnosťou jej pomáhať,”vyhlásil Blaha pre Aktuálne.sk.

Mikuláš Dzurinda je však väčším optimistom. Ten celú situáciu vníma nielen ako vážnu, ale aj nádejnú. “Nádejná preto, lebo vždy, keď sú v uliciach státisíce ľudí, môže sa čokoľvek udiať. Zároveň dáva šancu mnohýmľuďom lepšie porozmýšľať o budúcnosti ich vlasti, budúcich generácií a ukrajinským demokratom sa zomknúť,” povedal pre Aktuálne.sk.

Zároveň varuje pred prehnanými očakávaniami ohľadne Európskej únie. Tá totiž podľa neho nie je žiadnym rajom na zemi.

“Dobre si však uvedomujem, že nie ježiadna lepšia alternatíva ako zaručiť bezpečnosť pre ďalšie generácie,” dodal niekdajší premiér a šéf slovenskej diplomacie.

Zdroj: www.aktualne.sk, Bariak Ladislav, 04.12.2013

kto_nepodpisal_dohodu

Najnovšie príspevky