Najnovšie správy

Dielňa európskej politiky – prijatie delegácie z Ukrajiny

Predstavitelia IPR Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš a Milan Ježovica sa dnes stretli s delegáciou z Ukrajiny, ktorá je na návšteve Slovenska v rámci projektu Dielňa európskej politiky. Cieľom projektu je naštartovať partnerstvo medzi EÚ a Ukrajinou a vytvorenie partnerstiev s mladými predstaviteľmi samosprávy a mimovládnych organizácií, ktorí majú obrovský potenciál ovplyvňovať svoje prostredie a meniť Ukrajinu k lepšiemu. Projekt je realizovaný mimovládnou organizáciou Inštitútom politickej osvety v Kyjeve.

Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš ako hlavní strojcovia a realizátori hlbokých a zásadných reforiem na Slovensku v rokoch 1998 -2006, povzbudili priateľov z Ukrajiny a ponúkli im pomoc. Ako zdôraznili, Slovensko im môže ponúknuť to najcennejšie čo má, a to je SKÚSENOSŤ z reformného a integračného obdobia. Mikuláš Dzurinda vyzdvihol a ocenil fakt, že práve dnes bola v Bruseli podpísaná Asociačná dohoda s Ukrajinou. Vyjadril potešenie nad tým, že Ukrajina po neľahkom období jasne deklaruje svoje smerovanie na Západ, čo ale neznamená, že je proti Rusku. Ukrajinci dali jasne najavo svoju vôľu, že chcú žiť v lepšom, prosperujúcejšom a bezpečnejšom prostredí. Bývalý minister financií Ivan Mikloš zdôraznil, že je nevyhnutné a neodkladné, aby predstavitelia krajiny začali s hlbokými, štukturálnymi a radikálnymi reformami. Iba touto cestou sa môže zmeniť životná úroveň obyvateľov, ale aj politická kultúra. Uviedol príklad Slovenska, keď ešte v roku 1998 sme boli označovaní ako „čierna diera Európy“, kdežto o pár rokov neskôr bolo Slovensko vyzdvihované ako Tiger spod Tatier a boli sme vyhlásení za najreformnejšiu krajinu na svete v roku 2004.
Milan Ježovica pripomenul, že byť členom EÚ nebolo pre našu krajinu cieľom, ale prostriedkom k takému štátu, ktorý funguje, je moderný a kompetitívny.