Najnovšie správy

Dzurinda ostro kritizuje ukrajinskú vládu: Nespoliehajte sa na pomoc zahraničia, treba reformy

BRATISLAVA – Dvojnásobný slovenský premiér a v súčasnosti poradca ukrajinskej vlády Mikuláš Dzurinda sa pustil do tvrdej kritiky Kyjeva. Pre prestížny nemecký denník Frankfurter Allgemeine upozorňuje, že hoci tamojšie vládne špičky nasmerovali krajinu západným smerom, ich reformná chuť sa takmer nedá vypozorovať. Navyše sa až príliš spoliehajú na pomoc od západných mocností.

Ako pritom Dzurinda upozorňuje, práve reformy, ktoré by mali zvýšiť životný štandard Ukrajincov, sú tými najlepšími opatreniami a odpoveďami na ruskú agresiu.

Napriek tomu je však podľa neho doterajšia reformná bilancia kabinetu Arsenija Jaceňuka skôr zarmucujúca.

„Napreduje to veľmi pomaly. Len jedna z dvoch navrhovaných právnych noriem prejde parlamentom. Politickí lídri nevedia občanom vysvetliť dôležitosť jednotlivých reforiem. Otvárajú tak doširoka brány pre rôznych populistov a ich demagógiu,“ píše slovenský expremiér pre Frankfurter Allgemeine.

Kto prevezme zodpovednosť
Riešením pritom podľa neho nie je ani prílišné opieranie sa o pomoc zo zahraničia. Ako tvrdí, v jeho očiach je to dokonca najväčšie nebezpečenstvo.

„Môže zničiť nádeje celej generácie reformných Ukrajincov. Plné nasadenie a zodpovednosť za reformy musia mať na zreteli ako politici, tak aj obyčajní ľudia. To je tá najdôležitejšia podmienka pre reformnú politiku,“ skonštatoval Dzurinda.

EÚ dnes uvoľnila 600 miliónov eur pre Ukrajinu cez nový program MFA
Aj preto varuje Západ, aby odolali pokušenie viesť Ukrajinu „za ručičku“. V takom prípade sa totiž krajina svojho šťastného konca zrejme nedočká.

„Rovnako, ako sa Ukrajinci slobodne rozhodli pre cestu na Západ, teraz musia urobiť rovnaké rozhodnutie, čo pôjdu týmto smerom a či chcú splniť svoj cieľ,“ pripomína súčasný poradca Jaceňukovho kabinetu.

Nový Marshallov plán nebude
Len ukrajinská vláda, ktorá má mandát od voličov, totiž môže podľa Dzurindu zaviesť nevyhnutné reformy. A len politici môžu, resp. musia prebrať zodpovednosť za tieto kroky.

„Na Ukrajine mi však chýba chuť pustiť sa do týchto reforiem. Okrem toho sa až príliš veľa Ukrajincov, vrátane vedúcich politických predstaviteľov, spolieha na akýsi nový Marshallov plán a veria, že ten je riešením základných problémov ich problémov. Ale tak tomu nie je,“ skonštatoval.

Pravý sektor pohrozil paralelnými voľbami na Ukrajine
Správna pomoc pre Ukrajinu nie je teda podľa Dzurindu v nereálnych očakávaniach, ale ako naznačuje, v otvorených dverách do NATO a Európskej únii pre každú európsku krajinu.

„Ale, keď niekto bude strkať tieto štáty smerom k týmto dverám, alebo tie krajiny budú veriť, že ich niekto cez ne pretiahne, toto môže skončiť zle. A toto musíme jasnými slovami vysvetliť aj našim ukrajinským priateľom,“ dodal Dzurinda pre Frankfurter Allgemeine.

Viac na: http://aktualne.atlas.sk/dzurinda-ostro-kritizuje-ukrajinsku-vladu-nespoliehajte-sa-na-pomoc-zahranicia-treba-reformy/zahranicie/europa/