Najnovšie správy

Příznivci tradiční rodiny se sami střelili do nohy

Na Slovensku se v sobotu koná referendum o ochraně rodiny iniciované Aliancí pro rodinu. Ta loni s pomocí církví sehnala 400 tisíc podpisů, jimiž občanské referendum podmiňuje ústava. Tři otázky – o tom, zda trvat na definici manželství jako svazku mezi mužem a ženou, zda vyloučit adopce dětí homosexuálními páry a zda dát rodičům právo neposílat děti na sexuální výchovu – v případě úspěchu referenda zaváží politickou reprezentaci na tři roky dopředu, ovšem i potom by politici vůli lidu mohli zvrátit jen dvoutřetinovou většinou.

Toto lidové hlasování však bude platné jen při nadpoloviční účasti. A většina médií Slováky nabádá, aby volit nechodili. Proč jsou elity proti, o co se tu hraje a jak se zachová on, o tom hovořil pro Týdeník Echo Mikuláš Dzurinda, otec reforem, které ze Slovenska před zhruba patnácti lety udělaly tzv. tatranského tygra. Na to, že vzešel z křesťanského prostředí a patří ke spoluzakladatelům Křesťanskodemokratického hnutí (KDH), má Dzurinda místy překvapivé názory.

Jak budete hlasovat vy?

Říkám to vlastně veřejně až vám: hlava, nos i srdce mi říká, že se referenda nemám účastnit. Možná začnu od toho posledního, od srdce: cítím to tak, že referendum je instrument, jímž bychom měli rozhodovat témata seriózní, dobře prodiskutovaná, kde jdeme hlasovat spíš racionálně než emocionálně. Vstup Slovenska do EU bylo téma pro referendum. Léta jsme vyjednávali o kapitolách, uzavírali jsme je a otevírali, hledali kompromis s Bruselem. Nakonec byla dohoda na stole a lidi přesně věděli, o co v ní jde. Mám plné porozumění, pokud se lidi rozhodují, jestli zimní olympijské hry v Tatrách, nebo ne, jestli stavět jaderné, nebo alternativní zdroje elektřiny.

Ale tady mám najednou pocit, že si zahráváme s člověkem v jeho nejcitlivějších polohách. Myslím, že otázky svědomí, které jsou vysloveně existenční a dotýkají se jeho světonázoru, by se takovým způsobem rozhodovat neměly. Zadruhé: můj nos cítí, jaké to na obou stranách zvedlo emoce. Emoce, které vedou až k urážkám a nenávisti. Jako věřící člověk vám povím, že se mi nezdá fér, aby většina válcovala menšinu v tak citlivých otázkách, které se dotýkají samotné podstaty lidské existence. No a zatřetí: toto referendum vytváří hustou dýmovou clonu, za níž se naší vládě daří odvádět pozornost od důležitějších věcí.

To byste si ale mohl říct, že pokud je toto referendum míněno jako pojistka do budoucna, pak pokud projde, nebudou se aspoň ta témata dlouho otevírat, protože homosexuální aktivisté by normálně měli tendenci je pořád nastolovat.

No, pokud věci stojí takhle, pak se příznivci tradiční rodiny sami střelili do nohy. Já se až teď dozvídám, které homosexuální nebo lesbické páry vychovávají už po léta děti. Známí lidé, herecké autority, i lidé neznámí… Doteď jsem o tom nevěděl. Jestli organizátoři zamýšleli to, co jste formuloval v otázce, tak dosáhli pravý opak, že se burcuje i druhá strana. A taková konfrontace nemůže vést k ničemu dobrému.

viac na http://echo24.cz/a/w9aQH/priznivci-tradicni-rodiny-se-sami-strelili-do-nohy