Dvojnásobný premiér Mikuláš Dzurindasi do svojho životopisu môže pripísať ďalší úspech v politike. Stal sa totižprezidentom prestížneho think tanku Európskej strany ľudovcov ‑ Centra pre európske štúdie. Ide pritom o ďalší krok, ktorým sa môže zviditeľniť na medzinárodnom poli a najmä v európskej politike. Zláka ho aj europarlament?
O Mikulášovi Dzurindovi od pádu pravicovej vlády na konci roka 2011 príliš veľa nepočuť. V médiách sa objavuje najmä v súvislosti s jeho zahraničným pôsobením či už ako poradca srbskej vlády pre otázky integrácie alebo ako člena stálej delegácie Národnej rady v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy.
V minulosti sa aj preto špekulovalo, že by jeho ambície mohli smerovať práve do medzinárodných vôd. Jednou zo spomínaných pozícií pritom bolo aj kreslo zástupcu Slovenska v pléne Európskeho parlamentu.
Fakt, že by sa v Bruseli etabloval bez väčších problémov, pritom potvrdilo aj jeho utorkové vymenovanie za prezidenta Centra pre európske štúdie (CES), think‑tanku Európskej ľudovej strany (EPP).
„Zvolenie za prezidenta CES vnímam predovšetkým ako prejav veľkej dôvery EPP, ktorá ma teší. Na ďalšie otázky neviem v tejto chvíli odpovedať, keďže sa im nevenujem,“ vyjadril sa pre Aktuálne.sk expremiér Dzurinda krátko po svojom uvedení do funkcie.
Smer europarlament
Kandidatúru expremiéra pritom pripúšťa politický analytik agentúry Polis Ján Baránek. „Je to možné. Jeho kroky sa môžu uberať týmto smerom, pokiaľ už nevidí svoje miesto na slovenskej politickej scéne. V SDKÚho momentálne nepočuť a rovnako ani v rámci slovenského priestoru,“ tvrdí odborník.
Vyslanie Dzurindu do Bruselu je pritom podľa neho aj v záujme súčasného vedenia strany. Tvrdí totiž, že by mu ako zakladateľovi SDKÚ‑DS poskytli dôstojnú funkciu, kde by mohol aktívne zastupovať Slovensko.
„Ja si myslím, že je to ocenenie jeho práce ako premiéra, kedy Slovensko urobilo bez diskusie najväčší pokrok pokiaľide o integráciu do EÚ. V Európskej strane ľudovcov je toto vyjadrenie ocenenia za to, čo Dzurindaurobil pre krajinu aj stredopravú politiku v Európe,“ hodnotí aktuálne udalosti súčasný europoslanec a expremiérov spolustraník Eduard Kukan.
Post v Bruseli? Ocenenie za prácu
Rovnako hodnotí postup prestížneho think‑thanku aj politológ Tomáš Koziak, ktorý Dzurindovo vymenovanie do čela inštitúcie označil za ocenenie práce, ktorú vykonal pre vlastnú krajinu v boji proti mečiarizmu a pri integrácii do medzinárodných štruktúr.
„Skôr by som to ale bral ako Dzurindovposun do europolitiky a prejav európskych politických partnerov. Posúvajú ho tam, lebo niečo znamenal a pomohol pri etablovaní a šírení Európskej ľudovej strany (EPP), ktorej členom je aj SDKÚ,“ odhadol.
Skepticky sa ale pozerá na jeho prípadnú kandidatúru na europoslanca. „Neviem do akej miery by som to prepájal. Neviem, či má v rámci strany reálnu šancu dostať sa na zvoliteľné miesto na kandidátke do europarlamentu a úspešne svoju snahu vo voľbách aj zavŕšiť,“vysvetlil opatrnosť odborník.
Celkovo tak podľa neho ide o vstup expremiéra do európskych štruktúr, nie však o pokus o vstup do Európskeho parlamentu. „Táto pozícia je zaujímavejšia ako byť obyčajným europoslancom, najmä z pohľadu človeka ako je Dzurinda,“ myslí si Koziak.
Musí mať záujem
Možnú kandidatúru bývalého šéfa SDKÚ nevylúčili ani jeho spolustraníci. Väčšina sa však odvolávala na to, že výber uchádzačov do eurovolieb sa v strane ešte nezačal a rozhodnúť o ňom musia delegáti v primárkach.
„Neviem vám k tomu nič povedať.Predpokladám, že teraz keď je po župných voľbách, začneme sa týmito témami zaoberať na oficiálnych orgánoch,“ povedala pre Aktuálne.sk šéfka poslaneckého klubu SDKÚLuciaŽitňanská.
Jasnejšie sa nevedel vyjadriť ani jej stranícky kolega a podpredseda Ivan Štefanec. „Tak ako pri každých voľbách, aj tu platia naše pravidlá a stanovy a aj tu musia prebehnúť primárky. Práve to je aktuálna téma, o ktorej budeme hovoriť a stanovovať si v tejto oblasti termíny,“ ozrejmil.
Či by podporil prípadnú Dzurindovukandidatúru, ale povedať nechcel. Najprv sa podľa neho musí vyjadriť samotný expredseda, či sa o túto pozíciu chce vôbec uchádzať.
Zdroj: www.aktualne.sk, Kubovič Ondrej, 04.12.2013
Dzurinda sa stal prezidentom. Vybrali si ho v Centre pre európske inštitúcie
Bývalého predsedu vlády a bývalého ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu v Bruseli zvolili za prezidenta Centra pre európske štúdie. Túto funkciu prebral po nedávno zosnulom WilfriedoviMartensovi.
CES je politickým think tankom Európskejľudovej strany (EĽS), ktorý bol založený v roku 2007 na podporu a presadzovanie politických hodnôt kresťanských demokratov a konzervatívcov.
Vytvára a podieľa sa na príprave programov EĽS a politických dokumentov. Organizuje semináre a školenia o politikách EÚ a vytvára platformu pre diskusiu medzi odborníkmi, politikmi a európskou verejnosťou.
Bývalý belgický premiér a dlhoročný predseda EĽS Martens zomrel 10. októbra vo veku 77 rokov.
Pod jeho vedením sa strana stala najsilnejšou politickou skupinou v Európskom parlamente a najvplyvnejšou paneurópskou politickou silou. Jeho nástupcom sa stal JosephDaul.
Zdroj: www.pluska.sk, TASR, 03.12.2013