Najnovšie správy

Politik? Bol to hlavne vojak a dôkladný stratég

Hnonline.sk, 12.1.2014. Bývalý priemér Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda o spomienkach na Ariela Sharona.

Bývalý priemér Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda o spomienkach na Ariela Sharona

V čase, keď bol Ariel Sharon premiérom Izraela, boli ste premiérom Slovenska. Stretli ste sa s ním niekedy?

Stretol som sa s ním počas prvej oficiálnej návštevy Izraela v zime 2003. Myslím, že to bol december. V krajine vládlo napätie, nebolo to však neobvyklé. V tom období sa naviac rozhodovalo o postavení múru medzi Izraelom a západným brehom rieky Jordán. Strávili sme spolu s Arielom Šaronom niekoľko hodín na formálnych rokovaniach a potom na večeri. Bol to veľmi silný osobný zážitok. Je mi nesmierne ľúto, že zomrel.

Čo vám zo stretnutia najviac utkvelo v pamäti?

Rozprával mi o svojej rodine, príbeh roľníkov a prisťahovalcov. Už ako chlapec musel dosť ťažko pracovať spolu so svojimi rodičmi. Povedal mi príhodu, ako raz od únavy už nevládal orať, klesol na kolená a povedal otcovi, že už nevládze. „Otec, pozri, koľko poľa ešte treba poorať.“ Otec mu však riekol, aby sa pozrel, aký kus sa im už podarilo poorať. A bol to hodný kus. To Ariela povzbudilo a nakoniec robotu zvládli. Upútali ma aj jeho oči. Mal v nich nesmiernu čulosť na to, aký bol robustný chlap.

Ako politik je však pomerne kontroverzný pre svoje rozhodnutia.

Prezývali ho buldozér a viem si predstaviť, prečo. On bol hlavne vojak a stratég. Na ničom mu tak veľmi nezáležalo, ako na osude svojho národa. Nad každým svojim krokom dôkladne rozmýšľal, aby zmiernil napätie v regióne, aby zbytočne neprichádzali o životy občania Izraela.

Mali ste okrem návštevy možnosť s Arielom Sharonom spolupracovať?

V rámci návštevy sme podpísali hneď niekoľko dohôd o spolupráci. Pamätám si na dohodu o spolupráci v oblasti vojenských technológií. Už vtedy mi bolo jasné, že nie len automobilky by mali byť pilierom slovenského hospodárstva. A Izrael je svetovým lídrom vo vývoji vojenských technológii.

Priniesla dohoda aj reálnu spoluprácu?

Na to si už nepamätám.

Zdroj: hnonline.sk, Hospodársne Noviny Online, 12.1.2014