Najnovšie správy

Privítanie a uvedenie senátora Johna McCaina na pôde Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bratislave

Mikuláš Dzurinda bol poctený tým, že mohol v sobotu privítať senátora Johna McCaina, pri príležitosti jeho pracovnej návštevy Slovenska.
Príhovor M. Dzurindu v plnom znení:

„Dámy a páni, milí priatelia,

dovoľte, aby som v mene nás všetkých privítal na Slovensku, v Bratislave, ale aj na pôde IRI, výnimočného, vzácneho hosťa – člena Kongresu USA, senátora Johna McCaina.
Bolo pre mňa veľkou cťou, keď ma v roku 2013 vo Washingtone, pri preberaní ocenenia IRI’s Freedom Award, uvádzal práve senátor McCain. Je úžasné, že dnes si roly vymeníme, drahý senátor!
Ja však dnes musím, ale aj môžem byť stručný. Musím, lebo máme málo času. Ale aj môžem, lebo Vás, milý pán senátor, pozná každý. A nielen v tejto miestnosti.
Napriek tomu, že ste stále mladý a pôsobíte veľmi sviežo, napísali ste svojím životom neobyčajný, silný príbeh. Príbeh človeka, ktorý nadovšetko miluje svoju vlasť a hodnoty, ktoré umožnili jeho vlasti prosperitu a budúcnosť.

Milí priatelia!

Celý plodný život senátora McCaina sprevádza zápas o ochranu hodnôt slobodného sveta. Tomuto zápasu venuje svoju energiu aj dnes. Hlas senátora McCaina počuť vždy, keď je to treba. Hlas senátora McCaina bolo počuť aj na kyjevskom Majdane, keď Ukrajinci bojovali za svoje právo rozhodnúť sa, do akého sveta budú patriť. Či budú patriť do slobodného sveta, alebo do sveta diktatúry, nomenklatúry, oligarchov a korupcie. Hlas senátora je počuť vždy, keď sa v Európe zodvihne vlna extrémizmu, či nacionalizmu. Aj vtedy, keď sa treba vzoprieť džihádizmu a terorizmu. Hlas senátora McCaina však bolo počuť aj vtedy, keď sa prezident Obama po svojom zvolení rozhodol „resetovať“ vzťahy s Ruskom.

Dámy a páni!

Pred 10 rokmi, vo februári 2005 sme tu, v Bratislave, na neďalekom námestí, počuli hlas prezidenta USA Georga Walkera Busha. Teraz sa tešíme, že budeme počuť hlas a príhovor ďalšieho famózneho Republikána, senátora Johna McCaina!“